Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Memsic Inc. |
|---|---|
| Series | - |
| Package | - |
| Standard Package | 3000 |
| Product Status | Active |
| Type | Digital |
| Axis | X | Y | Z |
| Acceleration Range | ±2g | 4g | 8g |
| Sensitivity (LSB/g) | 1024 (±2g) ~ 256 (±8g) |
| Sensitivity (mV/g) | - |
| Bandwidth | 50Hz |
| Output Type | I²C |
| Voltage - Supply | 1.62V ~ 3.6V |
| Features | Temperature Sensor |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 12-VFLGA |
| Supplier Device Package | 12-LGA (2x2) |
| Base Product Number | MXC6655 |
| RoHS Status | |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| REACH Status | |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8543.70.9860 |