Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
|---|---|
| Series | R1272S |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Standard Package | 1000 |
| Product Status | Active |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Phases | 1 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4V ~ 34V |
| Frequency - Switching | 250kHz ~ 1MHz |
| Duty Cycle (Max) | - |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Clock Sync | Yes |
| Serial Interfaces | - |
| Control Features | Enable |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 18-LFSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 18-HSOP |
| Base Product Number | R1272 |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |