Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Nisshinbo Micro Devices Inc. |
|---|---|
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) | Cut Tape (CT) |
| Standard Package | 3000 |
| Product Status | Active |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Up |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Phases | 1 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8V |
| Frequency - Switching | 100kHz |
| Duty Cycle (Max) | 55% |
| Synchronous Rectifier | No |
| Clock Sync | No |
| Serial Interfaces | - |
| Control Features | Enable |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Base Product Number | RN5RK501 |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |