Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
|---|---|
| Series | - |
| Package | Strip |
| Standard Package | 2500 |
| Product Status | Active |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V (2.8V) |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.21V @ 300mA |
| Current - Output | 300mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 136 µA |
| Current - Supply (Max) | 96 µA |
| PSRR | - |
| Control Features | Reset, Shutdown |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-TDFN-EP (3x3) |
| Base Product Number | MAX647 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |