Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
|---|---|
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) | Cut Tape (CT) |
| Standard Package | 2500 |
| Product Status | Active |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Regulators | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |
| Voltage - Output (Max) | 5.3V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.12V @ 500mA |
| Current - Output | 500mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 120 µA |
| Current - Supply (Max) | 160 µA |
| PSRR | 92dB ~ 62dB (5kHz ~ 100kHz) |
| Control Features | Enable, Power Good |
| Protection Features | Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit, Soft Start |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 8-TDFN-EP (2x2) |
| Base Product Number | MAX8902 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8542.39.0001 |