Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Ohmite |
|---|---|
| Series | C |
| Package | Box |
| Standard Package | 70 |
| Product Status | Active |
| Type | Board Level, Vertical |
| Package Cooled | TO-220 |
| Attachment Method | Clip and PC Pin |
| Shape | Rectangular, Fins |
| Length | 0.984" (25.00mm) |
| Width | 1.500" (38.10mm) |
| Diameter | - |
| Fin Height | 0.710" (18.03mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise | - |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow | - |
| Thermal Resistance @ Natural | - |
| Material | Aluminum |
| Material Finish | Degreased |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| REACH Status | |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8473.30.5100 |