Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | Ohmite |
|---|---|
| Series | D |
| Package | Tape & Reel (TR) | Cut Tape (CT) |
| Standard Package | 250 |
| Product Status | Active |
| Type | Top Mount |
| Package Cooled | TO-263 (D²Pak) |
| Attachment Method | Solderable Feet |
| Shape | Rectangular, Fins |
| Length | 0.500" (12.70mm) |
| Width | 1.020" (25.91mm) |
| Diameter | - |
| Fin Height | 0.400" (10.16mm) |
| Power Dissipation @ Temperature Rise | 2.0W @ 30°C |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow | 8.00°C/W @ 500 LFM |
| Thermal Resistance @ Natural | - |
| Material | Aluminum |
| Material Finish | Degreased |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| REACH Status | |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8473.30.5100 |