Considering price fluctuations, this price is only for reference. Please send RFQ to info@aceera.net to get the best price, thank you.
| Manufacturer | STMicroelectronics |
|---|---|
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | - |
| Standard Package | 200 |
| Product Status | Active |
| Structure | Bridge | Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1) |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | 2 Diodes |
| Voltage - Off State | 1.2 kV |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | 38 A |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 60 A |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.3 V |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 50 mA |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 500A | 525A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 100 mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 9-PowerSMD |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| REACH Status | REACH Unaffected |
| ECCN | EAR99 |
| HTSUS | 8541.30.0080 |